اخبار

مراقب عوارض شوینده ها در خانه تکانی باشید

رئیس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد در ایام پایانی سال مراقب عوارض مواد شوینده در خانه تکانی باشید.

به گزارش خبرگزاری مهر، حریری، شیوع بیماری کووید ۱۹ را در جامعه سبب افزایش استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده ها در یکسال گذشته عنوان کرد و افزود: سرانه مصرف این دسته از مواد در خانواده‌ها نسبت به سالهای گذشته چند برابر شده است.

وی با اشاره به گسترش فزاینده میزان مواجهه افراد به خصوص زنان خانه دار با این مواد شیمیایی گفت: با توجه به ماهیت مزمن برخی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است در سالهای آتی شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

به گفته حریری ساختار اغلب این مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آنها (لکه بری و سفید کنندگی و ضدعفونی کردن سطوح) برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آنها سبب ایجاد تأثیرات مخرب بر روی سیستم‌های مختلف بدن انسان می‌شود.

وی با اشاره به گسترش استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست با پایه الکلی در اپیدمی کرونا خاطرنشان کرد: الکل یک حلال نسبتاً قوی است که با از بین بردن چربی پوست دست، ریسک ابتلاء به درماتیت ها را افزایش می‌دهد.

حریری یادآور شد که با ابتکار برخی از شرکتها مواد ضدعفونی کننده پایه الکلی در بستری از گلیسیرین ساخته شده است تا این مشکل کمتر شود.

وی بر نگهداری مواد شوینده در محل مناسبی دور از دسترس کودکان تاکید کرد و افزود: نگهداری این مواد در آشپزخانه و کابینت‌های پایینی احتمال خطر مسمومیت کودکان با این مواد را افزایش می‌دهد.

این کارشناس بهداشت حرفه‌ای به خانواده‌ها هشدار داد که هرگز و حتی یک لحظه کودکان را با این مواد تنها نگذارند و در صورتی که هنگام استفاده از این مواد مجبور به پاسخگویی به تلفن یا آیفون منزل و… شدند کودک را نیز همراه خود ببرند.

وی استفاده از دستکش و عینک هنگام کار با مواد جرم گیر و سفید کننده را الزامی دانست تا مانع تماس پوستی و پاشیدن قطرات این مواد به داخل چشم شود. در هنگام کار با شوینده‌ها نیز با توجه به خاصیت چربی زدایی آنها استفاده از دستکش برای جلوگیری از خشکی پوست دست ضرورت دارد.

حریری با اشاره به عدم تأثیر استفاده از ماسک‌های تنفسی یکبار مصرف در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد گفت: قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک‌تر از قطر خلل و فرج ماسک‌های یکبار مصرف است و به راحتی از آنها عبور می‌کنند و از فرد محافظت نمی‌کند، گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد مؤثر باشند.

وی تاکید کرد: هنگام استفاده از این مواد برای نظافت مکان‌های سربسته مانند دستشویی و توالت حتماً باید پنجره را باز کرد و در صورت عدم وجود پنجره باید درب را باز گذاشت و سیستم تهویه روشن شود تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *